Вінчання

Шлюб є Таїнство, в якому при вільному (перед священиком і Церквою) обіцянку нареченим і нареченою взаємної вірності один одному благословляється їх подружній союз в образ духовного союзу Христа з Церквою і проситься і подається благодать Божа для взаємної допомоги і одностайності і для благословенного народження і християнського виховання дітей.

Тайноздійснюваними в шлюбі служать слова: «Господи Боже наш, славою і честю вінчав я (їх)». Вони тричі вимовляються священиком при благословенні нареченого і нареченої після покладання на них шлюбних вінців.

Хто встановив Таїнство Шлюбу (Вінчання)?

Шлюб встановлений Самим Богом ще в раю. За створення Адама і Єви «благословив їх Бог, і сказав їм Бог: плодіться і розмножуйтеся, і наповнюйте землю, і володійте нею» (Бут. 1:28). Важливо відзначити, що шлюб богоустановлений і не є наслідком гріхопадіння.

Як правильно готуватися до вінчання?

Найкращою підготовкою до вінчання, як і до будь-якого іншого церковного таїнства, є піст і молитва. За традицією молоді напередодні вінчання декілька днів постують, а потім відвідують храм, щоб сповідатися і причаститися Святих Христових Таїн.

В який день краще вінчатися? Чи існують дні, в які вінчання не відбуваються?

При плануванні дати вінчання просимо врахувати, що в 2024  році встановлено такі дні і періоди, в які таїнство не здійснюється :

1) У вівторок і четвер – протягом усього року;

2) В суботу – протягом усього року;

3) Напередодні дванадесятих, храмових ( 13 лютого і 1 травня ) і великих свят ( 13 січня , 6 липня , 11 липня , 10 вересня , 13 жовтня );

4) У продовження постів:

  1. Великий піст – з 18 березня по 4 травня
  2. Петрів піст – з 1 по 11 липня
  3. Успенський піст – з 14 по 27 серпня
  4. Різдвяний (Пилипів піст) – з 28 листопада по 6 січня 2025 року

5) В продовження Святок – з 7 по 18 січня;

6) У Неділю м’ясопусну – 10 березня;

7) Протягом сирної седмиці (масляна) – з 11 по 16 березня;

8) В Неділю сиропусну – 17 березня;

9) Протягом Великодньої (Світлої) седмиці – з 6 по 11 травня;

10) У дні (і напередодні) Усікновення глави Іоанна Хрестителя ( 11 вересня ) і Воздвиження Хреста Господнього ( 27 вересня ).

Сьогодні багато шлюбів розпадається, є серед них і вінчані. Як Церква «розвінчує» такі пари?

Церква вважає шлюб нерозривним Таїнством любові між чоловіком і жінкою. «Що Бог з’єднав, людина хай не розлучає» (Мф. 19: 6). Митрополит Іларіон (Алфєєв) про ставлення Церкви до розірвання шлюбу міркує так: «Надаючи таке виключно високе значення шлюбу, Церква негативно ставиться до розлучення, а також другого або третього шлюбу, якщо останні не викликані особливими обставинами, як, наприклад, порушенням подружньої вірності тієї або іншою стороною. Таке ставлення грунтується на вченні Христа, Який не визнавав старозавітних установлений щодо розлучення (Мф. 19: 7-9; Мк. 10: 11-12; Лк. 16:18), за винятком – розлучення по «вини перелюбу» (Мф. 5:32).В останньому випадку, а також у разі смерті одного з подружжя або в інших виняткових випадках Церква благословляє другий і третій шлюб » .

Порадьте, що почитати або подивитися про Вінчання?

В інтернеті є багато інформаційних ресурсів, за допомогою яких можна розширити свій кругозір. Пропонуємо вашій увазі підбірку цікавих і корисних статей про це Таїнство.

© Храм мученика Трифона 2005 - 2024.